Искате ли мозъка ви да е пъргав и здрав?
Източник: Томас Опонг – 4 мин.
Отслабването на паметта е неизбежно с времето
Според Американската психологическа асоциация, обема на мозъка достига своя пик с достигането на 20 годишна възраст, и след това постепенно намалява до края на живота.
Но вашият начин на живот може да забави процеса. Можете да запазите и дори да подобрите паметта си с напредването на възрастта. Прости промени във всекидневието могат да помогнат на ума ни да остане буден дълго време, колкото е възможно.
Упражненията за ума, подобно на физическите упражнения, са едни от най-добрите начини за подобряване паметта. Кои са новите техники за подобряване на ума и изграждане на техники за запомняне?
Нови стилове и форми на учене
Всеки човек запомня и учи по различен начин.
За един човек четенето може да е най-ефективно, докато друг предпочита да гледа видео или да слуша аудио обучение. Всеки един начин създава различно запомняне и асоциации.
Повечето хора имат доминиращ тип на учене и са склонни да го използват за придобиване на нови знания. Други използват комбинация от различни типове съдържание – текст, видео, разговори, документални филми, книги (физически или в цифров формат), обучителни подкасти и други.
Изследванията показват, че всеки различен начин на учене използва различни части от мозъка. Колкото по-често използвате мозъка си, толкова подобрявате способността си да запомните повече от наученото за по-дълго време.
Аз започнах да чета книгите си на Kindle, но също продължавам да чета и физически книги, когато очите ми се уморят от екрана. Започнах да гледам и повече документални филми.
Намерете и пробвайте нови стилове на учене от досега използваните. Това може значително да подобри възприемането на новата информация. Бихте могли да намерите нещо ново по съвсем различен и приятен начин.
Развийте широка гама от артистични интереси
Пабло Пикасо е казал:
Започване на ново хоби или преоткриване на старо може да ви помогне да подобрите фокуса, настроението и паметта ви. Това може да е рисуване, фотография, танци, нов музикален инструмент, пеене, градинарство и т.н. Артистичните хобита стимулират мозъка да използва сетивата ви по нови начини.
Научаването на нещо ново стимулира допълнително физическите, психическите и емоционални сетива. Всяко хоби, което изисква концентрация в детайлите, може да спре забравянето и да подобри паметта ви.
Докторите постоянно съветват как да държим мозъка си жив. Артистичните занимания освен, че облекчават стреса, ангажират и целия мозък с нещо ново. Изкуството изгражда връзки между невроните в мозъка и го стимулира да произвежда нови като използва сетивата по нов начин.
Докато физическите упражнения, спортове и медитация защитават мозъка ви от забравяне, не пренебрегвайте и предимствата на артистичните хобита.
Синът на Айнщайн споделя, че когато баща му стигнел в задънена улица в работа си, той намирал утешение в музиката, след което успявал да намери отговорите. Айнщайн бил любител цигулар.
Постоянното стимулиране на мозъка е ключът към активен живот.
Останете ученик през целия си живот
Търсенето на нови знания може да поддържа мозъците ни да работят на оптимални нива, което може да ограничи намаляването на паметта с напредването на възрастта.
Когато учите нещо ново, вашия мозък не само учи нови неща. Новата информация засилва връзките между отделните неврони в мозъка, което ви позволява да правите по-стабилни асоциации и да запомняте за по-дълго време.
Учените са доказали, че ученето през целия живот е ключът към поддържането на когнитивните му функции.
Паметта трябва да се тренира, за да не я изгубим. Ако не стимулирате постоянно връзките между невроните, те отслабват с времето и запомняте все по трудно.
Ученето през целия живот е пътешествие, а не крайна цел. Никога няма да има недостиг на нови неща за научаване, защото знанието е всеобхватно. Учете нови умения, идеи и концепции, които са ви интересни и пътуването ще се превърне в забавно приключение за цял живот.